Dzień języka ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co roku 21 lutego obchodzony jest Miedzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy dzień Dziedzictwa Językowego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku (17 XI). Ideą ustanowienia takiego dnia jest ochrona różnorodności językowej oraz dziedzictwa narodowego, kulturalnego. Od roku 1950 na całym świecie zanikło całkowicie ponad 250 języków a ponad 6000 jest zagrożonych zanikiem w przeciągu 3 pokoleń.

W Polsce, najlepszy cytat pasujący do tego dnia jest fragment twórczości Mikołaja Reja: “Polacy nie gęsi i swój język mają…”

kartki z jezyczkiemZobacz inne kartki

Łamańce językowe są idealne na “Dzień języka ojczystego” jako próba zmierzenia się z własnym językiem. Wypowiadane powinny być na głos ;-)

Te najpopularniejsze zabawy językowe, to:

- A cóż, że cesarz ze Szwecji?

- Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

- Było sobie trzech Japońców: Jachce, Jachce Drachce, Jachce Drachce Drachcedroni.
Były sobie trzy Japonki: Cepka, Cepka Drepka, Cepka Drepka Rompomponi.
Poznali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Pokochali i pobrali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Mieli dzieci: Jachce z Cepką mieli Szacha, Jachce Drachce z Cepką Drepką mieli Szacha Szarszaracha, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi mieli Szacha Szarszaracha Fudżi Fajkę. Kto powtórzy całą bajkę?

- Bezczeszczenie cietrzewia cieszy moje czcze trzewia.

- Baba bada baobaby. Baba dba o oba baobaby.

- Blichtr trwa.

- Cecylia czyta cytaty z Tacyta.

- Cesarz często czesał cesarzową.

- Chodzi, przychodzi, a gdy ona zachodzi, to on odchodzi, bo nie o to chodzi…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Święta nietypowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.