Imieniny Jana

Imieniny Jana.

Znaczenie imion – Jan.

Jan (stgr. Ἰωάννης od hebr. rdzenia יחב – łaska). To jedno z najbardziej popularnych męskich imion swoje korzenie ma w biblii. W języku hebrajskim יוחנן (Jochanan) znaczy dosłownie “Bóg (Jahwe) jest łaskaw”. Już w czasach Jezusa imię Jan nosił apostoł. Być może i z tego powodu imię Jan przyjęło się we wszystkich krajach o korzeniach chrześcijańskich.

Na ziemiach polskich imię to zapisywano i wymawiano inaczej niż w obecnym kształcie: Ioannes, Iohannes, Jan, Jon, Johan, Jen, Johans a także Joan. Największą popularnością cieszyła się i zyskała forma imienia Jan, która od średniowiecza była jednym z najczęściej nadawanych imion męskich (odpowiednikiem żeńskim imienia Jan jest Janina).

imieniny jana

Imię Jan – ciekawostki.

- W roku 2004 mężczyzn o imieniu Jan w Polsce było 689 212 osób w Polsce i była na pierwszym miejscu męskich imion.

- Przekształcenia, przekręcenia i zdrobnienia imienia Jan: Hanek, Haniek, Hanisz, Hanus, Iwan, Iwasz, Jach, Jachu, Janczy, Janek, Janiec, Janicek, Janik, Janisław, Han, Jano, Janek, Janko, Jasiek, Jaszko, Jaś, Jaśko, Jasio, Janusz, Jasz.

- Imieniny Jana w ciągu jednego roku obchodzone są aż 26 razy!!!

Wszystkim Janom, Jankom, Jasiom bez względu którego dnia obchodzą swoje imieniny składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności…!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kartki - ciekawostki, Kartki na imieniny i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.