Dzień kobiet wczoraj i dziś

Córki, matki, żony, przyjaciółki, współpracownice… Kobiety odkrywają równie wiele ról, co mężczyźni. We współczesnym świecie bywają wciąż niedoceniane, jednak ich pozycja znacznie różni się od tej, jaką miały kilka wieków wcześniej.

Tradycyjnym zajęciem kobiety jest opieka nad domem i potomstwem. Zależnie od kultury, dzięki wywiązywaniu się ze swoich zadań jako matki i żony, miała odpowiednią pozycję w hierarchii społecznej – raz niższą, raz wyższą. Prawie każda cywilizacja wielbiła jednak te, którym udało się powić zdrowe dziecko, zwłaszcza chłopca, który byl gwarantem przedłużenia rodu. Jednak ze względu na domowe obowiązki, często była odsuwana od polityki i spraw istotnych dla państwa, co zaowocowało utworzeniem się stereotypów mówiących o niższej inteligencji kobiet lub braku zdolności do zrozumienia pewnych problemów i wykonywania skomplikowanych zadań. Słabsza budowa fizyczna oraz charakterystyczna delikatność, stały się potwierdzeniem tej tezy.

O swoje prawa kobiety walczyły przez całe wieki. Niektórym udało się przedostać do „męskiego świata” w przebraniu, innym intrygami, a jeszcze inne same wywalczyły sobie wysokie pozycje i posiadły władzę, niedostępną dla większości mężczyzn. Niestety większość przedstawicielek płci żeńskiej była tłamszona, a ich działalność ograniczała się do funkcjonowania zgodnie z zasadami, jakie nałożyła na nie religia lub zwyczaj, co najczęściej wiązało się z zależnością od mężczyzn – ojców, a później mężów. Okazją do zmian stała się rewolucja przemysłowa, a później I i II wojna światowa. Industrializacja pozwoliła zająć kobiecie stanowisko w zakładzie pracy i uniezależnić swoje dochody. Początek XX wieku zmusił kobiety do podjęcia pracy w zakładach przemysłu ciężkiego oraz zajęcia wszystkich stanowisk, pustych po wymarszu mężczyzn na wojnę.

Współcześnie większość kobiet wciąż odczuwa skutki stereotypowego myślenia o swojej płci, jednak ich status jest prawnie równy statusowi mężczyzn. O znaczeniu i rolach kobiecych ma przypominać Dzień Kobiet, który przypada 8 marca każdego roku. Świętowaniu towarzyszą życzenia, bukiety kwiatów oraz upominki, którymi są wtedy zasypywane przez mężów, pracodawców i kolegów. Do najpopularniejszych należą kartki na Dzień Kobiet, słodycze oraz biżuteria lub zabawne gadżety.

Tradycja obdarowywania prezentami wywodzi się prawdopodobnie jeszcze ze starożytnego Rzymu, gdzie na początku marca obchodzono Matronalia, czyli święto matek i żon. Idea ta odrodziła się wraz z sufrażystkami, które od początku XX wieku głośno walczyły o prawo do głosowania i udziału w życiu publicznym. Dzień Kobiet wykorzystywany był również przez propagandę komunistyczną, która wybrała 8 marca na podkreślenie wartości kobiety jako pracownicy. Polskie kobiety mogły się w tym dniu spodziewać wizyty oficjeli rządu komunistycznego i otrzymania od nich zwyczajowego goździka i rajstop.

Współczesna kobieta to istota silna zarówno w pracy, jak i w domu. Dzień Kobiet to okazja do uszanowania i wynagrodzenia jej pracy. Dla zakochanego mężczyzny może to być pretekst do przygotowania wspaniałej kolacji i prezentu. Radość kobiecie sprawią również kwiatki, które będzie podawać jej synek oraz coś słodkiego i kilka dobrych słów od gburowatego zazwyczaj szefa. Uśmiech na damskiej twarzy wywołają także kartki na Dzień Kobiet od pamiętających kolegów, znalezione w skrzynce lub na poczcie e-mail. Drodzy Panowie! Nie zapomnijcie o Dniu Kobiet!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzień Kobiet i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.