Wielkanocne symbole

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu wszystkich Chrześcijan. Odbywające się się w tym okresie nabożeństwa oraz związane z nimi zwyczaje nawiązują do religijnego credo – odkupienia za grzechy i ponownego narodzenia – tak, jak to uczynił Jezus Chrystus, umierając za winy ludzkości i zmartwychwstając po trzech dniach. Ten szczególny okres poprzedza 40 dni przygotowań – Wielkiego Postu, rozpoczynającego się rytuałem Środy Popielcowej – posypaniem głów popiołem, symbolizującym żal za grzechy.

Ze świętami Wielkiej Nocy powiązanych jest wiele obyczajów, które zmieniały się przez wieki. Do dziś przetrwało kilka najważniejszych, której najsilniej zakorzeniły się w kulturze nie tylko wsi, ale i miast. Zwyczaje te różnią się między sobą zależnie od regionów, jednak wszystkie dotyczą jednego – żałoby po śmierci Jezusa oraz radości po Jego zmartwychwstaniu, oznaczającemu równocześnie odrodzenie człowieka oraz otaczającej go natury. Okres wielkanocny przypada w czasie, w którym przyroda budzi się do życia – nadchodzi wiosna, dzięki czemu ludzie z większym optymizmem patrzą w przyszłość i z radością spotykają się na świątecznym śniadaniu lub przesyłają sobie kartki  wielkanocne z życzeniami na ten uroczysty czas.

kartki wielkanocne

Niedzielę poprzedzającą Wielkanoc nazywa się Niedzielą Palmową. Według Biblii, w tym dniu Jezus wjechał do Jerozolimy, gdzie został przywitany przez jej mieszkańców gałązkami palmowymi, rzucanych pod kopyta jego osiołka. Dziś Niedzielę świętuje się poprzez przygotowanie “palemek” – ozdobionych kwiatami, wstążkami i baziami. W niektórych regionach Polski odbywają się konkursy na najwyższe i najpiękniejsze palmy. Zwycięskie okazy mają zazwyczaj po kilka metrów, a w oczy rzuca się ich żywa kolorystyka, doskonale oddając to, co palma symbolizuje – odnowienie życia.

Wielki Piątek to z kolei czas smutku i pokory, upamiętniający Drogę Krzyżową oraz śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły, a wszelka radość i zabawa jest zakazana. Na szczęście, wraz z Wielką Sobotą smutek zastąpiony jest radosnym oczekiwaniem oraz przygotowaniem koszyczka do święconki. Wśród produktów, które zazwyczaj znajdują się w jego wnętrzu są m.in. masło uformowane na kształt baranka (symbol Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (oznaka końca postu) a także jajko, będącego symbolem odrodzenia. Jajka często przybierają formę pisanek – ugotowanych na twardo, z pokolorowanymi skorupkami. Pisanki to obowiązkowy element stołu wielkanocnego,do którego w Wielkanoc, po porannej mszy, zasiadają wszyscy członkowie  rodziny. Niedziela jest dniem radości, co podkreślają nie tylko wspaniałe potrawy na stołach – kolorowe jajka, szeroki wybór mięs oraz słodycze – baby wielkanocne i mazurki, ale także kolory szat liturgicznych kapłanów, który od tego dnia jest biały.

Wielkanoc symbolizowana jest przez cały szereg zwierząt oraz elementów wywodzących się nie tylko z religii ale także jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to początek wiosny świętowany był równie radośnie, co Zmartwychwstanie Jezusa. I tak, kartki na Wielkanoc,  świąteczne obrusy oraz, w ostatnich latach – opakowania słodyczy, zamieszkiwane są przez króliczki, zajączki (które grzecznym dzieciom przynoszą drobne upominki), żółte kaczuszki i  kurczaczki. Obok nich pojawiają się również bogato zdobione pisanki i kolorowe palemki. Istotnym elementem są też wyobrażenia baranka. Wśród najczęściej prezentowanych potraw wielkanocnych, zaraz za jajkiem znajduje się polukrowana baba wielkanocna oraz mazurek – twarde ciastko z dużą ilością kolorowego lukru, uformowanego w napisy (np. “Wesołego Alleluja!”) lub inne symbole Wielkanocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kartki na Wielkanoc i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.