Kartki na Dzień Matki

Matka od wieków pełniła w społeczeństwie znaczącą rolę. W końcu to ona była drogą na świat dla wielu wspaniałych żołnierzy, wojowników i władców, a także sprytnych księżniczek oraz kolejnych matek wielkich mężów. Dzisiaj znaczenie święta, a także samej roli kobiety wydaje się być już mniej istotne, jednak tradycja świętowania Dnia Matki wciąż jest żywa w prawie każdej kulturze.

W starożytnych kulturach Dzień Matki był sprzężony z obchodzeniem Dnia Kobiet. Macierzyństwo było jedyną drogą do chwały i szacunku, ponieważ w wielu wczesnych społeczeństwach kobiety nie mogły miały wpływu na politykę czy decyzje męskich członków grupy. Dzień, w którym świętowały matki i opiekunki domowego ogniska, był również świętem bóstw i boginek, symbolizujących płodność, macierzyństwo i odradzającą się przyrodę. Wiele religii kojarzyła również matkę z opiekunką przyrody, pomagającej odrodzić się po długiej i ciężkiej zimie.

kartki na dzień matki

Współcześnie, Dzień Matki prawie każde z państw obchodzi w innym czasie. W wielu miejsca, obchodzi się je wraz z Dniem Kobiet. Najwcześniej świętują mamy w Norwegii – tam Dzień Matki przypada już w każdą drugą sobotę lutego. Potem święto obchodzi się w Gruzji – 3 marca. Dla państw Półwyspu Bałkańskiego oraz Rosji, Wietnamu i Tadżykistanu, święto mam i kobiet odbywa się 8 marca. Następne na liście są państwa arabskie oraz Izrael – 21 marca. W maju – w pierwszą i drugą niedzielę, 8, 10 i 15, świętować będą jeszcze Węgry, Hiszpania, Korea Południowa, Meksyk, Kanada, Australia i Paragwaj. Po polskim dniu, następuje czas na okazanie szacunku mamom w Boliwii (27 maja) i Mongolii (1 czerwca, wraz z Dniem Dziecka). W sierpniu świętują mamy z Tajlandii i Kostaryki, a w październiku z Malawii, Argentyny i Białorusi. Jako ostatnie, swoje święto obchodzą mamy w Indonezji – dopiero 22 grudnia.

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest od 1914 roku. Jako pierwsi świętowali go mieszkańcy Krakowa. Zwyczaje związane z tym dniem pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i kultywowane są do dzisiaj – mamy obdarowywane są drobnymi prezentami, w szczególności kwiatami, słodkościami. Obowiązkiem każdego dziecka jest również przygotowanie specjalnej kartki na Dzień Matki, stworzonej samodzielnie na zajęciach plastycznych. Starsze dzieci – nastolatki i osoby dorosłe, często nie mają czasu lub wstydzą się przygotować coś samodzielnie, w związku z tym przesyłają kartki elektroniczne lub tradycyjne. Kartki.pl to świetny sposób na przesłanie mamie kilku ciepłych słów i wyrazów pamięci. Znajdziecie tu wiele pięknych kartek, doskonale pasujących do okazji!

Macierzyństwo to coś, co naznacza kobietę na całe życie. Warto pamiętać o tym i podobnie jak nasi przodkowie, w tym szczególnym dniu, oddać jej cześć i okazać swój szacunek za poświęcony czas oraz oddanie się przygotowaniu nas, swoich dzieci, do dorosłego życia. Kto wie, może załapiemy się przy okazji na wspaniały, maminy placek z jabłkami? ;)

Wszystkiego najlepszego, Drogie Mamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzień Matki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.