Wielkanoc ciekawostki

Wielkanoc – ciekawostki.

Jak obchodzona jest Wielkanoc w innych krajach? Jakie są różnice świętowania Wielkiej Nocy w Polsce a innymi krajami Europy? Czy życzenia wielkanocne są wszędzie składne?

Kartki na wielkanoc

Wielkanoc w Polsce kojarzona jest z mazurkami i wielkanocnymi babkami czy puszystym sernikiem. W Wielkiej Brytanii natomiast na stole królują tzw hot cross buns – drożdżowe ciasta z dużą ilością bakalii i oznaczonym krzyżem na górze oraz tzw simnel cake – marcepanowe ciasto z bakaliami, które jedzone jest tradycyjnie zaraz po zakończeniu się Wielkiego Postu. Na górze tego ciasta układanych jest dwanaście kulek z marcepanu, które symbolizują apostołów. Co do polskich mazurków, to mało kto wie, że dotarły one do nas z  Turcji. Ich ozdobne lukrowane powierzchnie nawiązują do turecki dywanów. Jeszcze nie tak dawno, gdy w polskich domach wypiekano wielkanocne baby kuchnia była zamykana na klucz – wszystko po to, aby nikt nie przeszkadzał drożdźowemu ciastu w wyrastaniu lub rzucaniem uroku. Po upieczeniu, każda wielkanocna babka kładziona była na poduszce i póki nie wystygła mówiona tylko szeptem. Teraz najbardziej popularnym zwyczajem są tradycyjne kartki na wielkanoc.

Pisanki, czyli kolorowe jajka to chyba najbardziej znany symbol Wielkanocy w naczej kultorze. Jajko, jako symbol nowego – rodzącego się życia ma swoje korzenie w zwyczajach pogańskich i doskonale jak i inne obrzędy związał się z tymi świętami, które także mają symbolikę nowego życia.

Najstarsze malowane jajka – pisanki znaleziono na terenach sumeryjskiej mezopotamii. Oznacza to, że mają ponad pięć tysięcy lat! Inne i później znajdowane były też w Egipcie, Persji czy Chinach. W Polsce pierwsze wzmianki o malowaniu jajek pochodzą z `10 wieku.

W stanach Zjednoczonych już w 1878 roku prezydent Rutherford Birchard Heyes zorganizował dla dzieci przyjęcie wielkanocne oraz zawody w toczeniu wielkanocnych jajek po trawniku.

W Księdze Rekordów Guinnessa odnotowany jest rekordowo wielkie jajko o wysokości 8,32 metra. Powstało z czekolady na zlecenie producenta czekoladek Guyliana. Praca nad jajkiem trwała 525 godzin a do jego produkcji potrzebne było 1950 kg czekolady.

Wielkanocne przysłowia.

„W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża”
„Jak w Wielki Piątek pada, to będzie suchy rok”
„Jak na Wielkanoc pada, co trzeci kłos w polu upada”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kartki na Wielkanoc i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.