Świąteczne ozdoby – bombki

Ozdabianie choinki to obok odpakowywania prezentów, jeden z najbardziej oczekiwanych momentów podczas Bożego Narodzenia. Współcześnie choinka skrzy się kolorami różnorodnych bombek, elektrycznych światełek i “anielskich włosów”, jednak wcześniej zazwyczaj ubieraną ją w nieco inne szaty…

Pierwszymi ozdobami były dary natury oraz wypieki – orzechy, małe i czerwone jabłuszka, ciastka w różnych kształtach oraz ozdoby zrobione z bibuły lub słomy. Na drzewku zapalano też świeczki. Każdy element symbolizował inna rzecz – Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie choinki, pomagała powrócić do domu z dalekich wypraw, jabłka – to odniesienie to owocu, którym skuszono Adama i Ewę, orzechy przyciągają dobrobyt i siłę, anioły to opiekunowie domu, a oświetlenie choinki sprawiają, że dom był bezpieczny od złych mocy. Ważnym elementem są także łańcuchy, które prócz tradycyjnego znaczenia – grzech oraz jedności rodziny, w czasach rozbioru Polski, symbolizowały również zniewolenie ojczyzny pod rządami zaborców.

Współcześnie drzewka przyozdabia się różnymi rzeczami, dominują jednak bombki o zachwycających kształtach i kolorach. Pierwsza bombka powstała w pracowni Hansa Greinera. Jak głosi legenda, nie było go stać na tradycyjne ozdoby, dlatego stworzył ich imitację z dmuchanego szkła. Bombki szybko stały się hitem i do dziś są stałym elementem świątecznych choinek. Występują także na świątecznych kartkach, które możecie wysłać za pośrednictwem naszego serwisu! Rozejrzyjcie się i znajdźcie życzenia na święta, w których załączycie najserdeczniejsze bożonarodzeniowe pozdrowienia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boże Narodzenie, Kartki świąteczne, Mikołajki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.