Słodkie życzenia świąteczne

Jakie słodkie zapachy kojarzą się wam ze świętami Bożego Narodzenia? Z pewnością wielu z Was bez wahania odpowie – “pierniki!”. Nic dziwnego – pierniki to tradycyjne słodkie ciasteczka doprawione aromatycznymi, korzennymi przyprawami, których wyjątkowy smak towarzyszy nam podczas świętowania. Pierniczki pojawiły się w Polsce w XVII wieku (w Krakowie i Toruniu), jednak pierwsze wzmianki o wypiekaniu tego specyficznego ciasta, obecne są już w źródłach z XIV stulecia. Do polskiej kultury trafiły na stałe w XVIII wieku i z miejsca stały się symbolem dobrobytu. Dziś często pojawiają się w paczkach oraz na kartkach, na których wypisujemy życzenia świąteczne.

Piernik składa się z ciasta pszenno-żytniego, jajek, mleka, miodu oraz skameralizowanego cukru. Można go również uzupełnić o inne składniki, np. marmoladę, bakalie i orzechy oraz polać czekoladą lub marcepanem. Najlepsze wypieki powstają z ciasta, które długo leżało w chłodnym miejscu. Fermentacja, jaka wtedy zachodzi, odpowiada za unikatowy smak ciastek. Stąd też zwyczaj zagniatania ciasta na pierniki zaraz po Andrzejkach. Dzięki temu, w Boże Narodzenie możemy częstować gości tradycyjnymi piernikami.

piernikowa choinka

Co jednak zrobić, jeżeli nie przygotowaliśmy wcześniej ciasta? Świeży wypiek niestety nie będzie miał tak głębokiego smaku, jednak możemy spróbować przygotować ciasteczka z naszego ulubionego przepisu i piec, jak gdyby nigdy nic… Jeżeli jednak zdarzy im się stwardnieć (a jak wiemy, pierniki bardzo lubią to robić!), powinniśmy wrzucić je do puszki razem z pokrojonymi kawałkami jabłka i zamknąć na kilka dni. Dobry sposobem może być również ozdobienie ich czekoladą lub lukrem, który wsiąknie w strukturę ciastka i odrobinę ją złagodzi.

Ozdabianie pierników jest prawdziwą sztuką. Wycięcie odpowiednich kształtów to nie wszystko – żeby robiły wrażenie, powinniśmy dodatkowo przyozdobić je ciemną czekoladą (woda+margaryna+cukier+kakao), lukrem (sok z cytryny+cukier-puder) oraz innymi cukierniczymi ozdobami. Stylizowanie świątecznych wypieków to rewelacyjny sposób na zintegrowanie rodziny i włączenie dzieci do przygotowania Świąt. Twarde pierniki mogą stać się także piękną ozdobą choinkową – przed włożeniem ich do piekarnika, wystarczy zrobić w cieście dziurkę, przez którą potem przewleczemy kolorową wstążkę. Nie zdziwmy się jednak, jeżeli szybko znikną ze świątecznego drzewka…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boże Narodzenie, Kartki świąteczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.