Świąteczne kolędowanie

Już z początkiem grudnia wszystkie radiowe stacje zaczynają nadawać świąteczne piosenki, a po wigilijnym wieczorze, cała Polska rozbrzmiewa najpopularniejszymi kolędami. W tym okresie często organizowane są koncerty bożonarodzeniowe, na których można posłuchać najpiękniejszych polskich świątecznych melodii w wykonaniu czołowych gwiazd, które w tym czasie rezygnują ze skandali i po prostu cieszą się śpiewaniem.

Kolędowanie wywodzi się z rzymskiego zwyczaju śpiewania pieśni powitalnych w dniu obejmowania stanowisk przez nowych urzędników, który przypadał na 1 stycznia. Przy okazji był to również początek nowego roku administracyjnego. Wraz z narodzinami chrześcijaństwa, Kościół przejął te zwyczaje i zaadoptował je do swoich potrzeb. W ten sposób “pieśni powitalne” nabrały nowego, religijnego wymiaru i traktowały o narodzinach Zbawiciela.

nutki2

Pierwszy tekst polskiej kolędy został zapisany w 1424 roku i rozpoczynał się od słów: “Zdrów bądź, Królu Anielski…”. Popularność kolęd wzrosła gwałtownie w XVII wieku. W kolejnych wiekach nowe pieśni bożonarodzeniowe tworzyli najwięksi poeci i kompozytorzy, m.in. Piotr Skarga, Franciszek Karpiński, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Andrzej Morsztyn i Feliks Nowowiejski.

Kolędy są stałym elementem kościelnych obchodów Bożego Narodzenia. Prócz tego, śpiewane są także podczas spotkań gwiazdkowych. W dobie nowoczesnych internetu, wielu z nas decyduje się także wysyłać je drogą elektroniczną, za pomocą filmików video lub kartek typu flash, do których dołączamy serdeczne życzenia. Bożonarodzeniowe życzenia przekazane w ten sposób nie tylko pobudzają wyobraźnię adresata, ale także mimochodem powodują, że zanuci znaną mu melodię i poczuje świąteczną atmosferę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boże Narodzenie, Kartki flash, Kartki świąteczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.