Kto przynosi prezenty na święta?

Kim jest ten, który przynosi nam prezenty w Boże Narodzenie? Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste, a starszy pan w czerwonym kubraczku stał się symbolem świąt dopiero w latach 20. poprzedniego wieku…

Święty Mikołaj to dla chrześcijan wciąż biskup Miry, żyjący w III wieku n. e, który rozdał ubogim swój spadek po rodzicach. To właśnie dzięki niemu narodziła się tradycja obdarowywania się prezentami w Boże Narodzenie. Jego wizerunek aż do początku XX wieku był dość spójny i przedstawiał mężczyznę w jasnych szatach biskupich. Zmiana nastąpiła jednak w 1930 roku, kiedy to rysownicy Coca-Coli zaprezentowali postać Mikołaja odzianego w czerwony strój i z ogromną białą brodą. Mikołaj popijał brązowy napój, namawiając przy okazji do tego samego. W ciągu kilku lat tak przedstawiony Święty wyparł tradycyjny image biskupa.

mikołaj

Ale w Boże Narodzenie nie tylko Święty Mikołaj przynosi prezenty. W samej Polsce, tradycja ta zmienia się zależnie od regionu. I tak w Wielkopolsce i na Kaszubach Mikołaj odwiedza dzieci 6 grudnia (w rocznicę śmierci Świętego) i wkłada im drobne upominki do butów. Darczyńca lubi czyste buty, dlatego dzieci pieczołowicie szorują swoje kozaczki przed pójściem spać. Natomiast pod choinką prezenty zostawia im Gwiazdor, który wygląda identycznie jak Mikołaj z innych regionów. Małopolskie dzieciaki na początku grudnia obdarowywane są przez Mikołaja, który układa podarki na poduszce, a po Wigilii odpakowują prezenty zostawione przez Aniołka. Śląskie maluchy cieszą się natomiast wigilijnymi paczkami, ułożonymi pod choinką rączkami Jezuska lub Dzieciątko. Niektóre rejony odwiedza również Dziadek Mróz ze Śnieżynką, który przywędrował do nas z Rosji.

Święty Mikołaj to dziś popularny motyw związany z Gwiazdką. Kartki na Święta, papier do pakowania czy też billboardy z reklamami sklepów – wszystko zapełnione jest brzuchatym Świętym i jego małymi, elfimi pomocnikami. W te kilka dni w roku jego obecność jest niezbędna i budzi uśmiech na twarzy każdego, który tylko znajdzie się w jego zasięgu!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boże Narodzenie, Kartki drukowane, Kartki świąteczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.