Świąteczne jarmarki

Przed Bożym Narodzeniem, w wielu miejscach na całym świecie odbywają się świąteczne jarmarki. Tradycja ta pochodzi z Niemiec, gdzie pierwsze jarmarki urządzane były już w XIII wieku.

Jarmarki najczęściej urządzane są na około tydzień lub dwa przed świętami. Na ten czas, stare place i rynki wielkich miast zamieniają się w świąteczne miasteczka, pachnące choinką, cynamonem i lokalnymi smakołykami. Bożonarodzeniowy nastrój podgrzewają również kolorowe światełka, które migoczą z każdego stoiska, a także zespoły muzyki ludowej i profesjonalne chóry, które przy takiej okazji wykonują tradycyjne kolędy oraz pastorałki.

miasto

Czego można spodziewać na stoiskach? Jak mawiają nasze babcie – “mydła i powidła”. Wśród wystawców znajdziemy m.in. artystów ludowych, którzy zaoferują nam swoje wyroby użytkowe oraz wspaniałe ozdoby do mieszkania lub na choinkę. Nie brak będzie również drobnych przedsiębiorców i hobbystów, którzy prezentować będą własnoręcznie zrobione kartki świąteczne, bombki, biżuterię oraz inne drobiazgi. Dużą część jarmarku zajmować będą także stragany z żywnością. Jeżeli lubicie dobre produkty spożywcze, np. ser czy wędliny, to właśnie w tym miejscu znajdziecie szeroki wybór żywności domowej roboty, produkowanej w tradycyjny sposób i bez użycia sztucznych składników. Tego typu wyroby z pewnością zrobią furorę na wigilijnym stole! Inną wspaniałą częścią jarmarków jest ciepłe jedzenie, przyrządzane na miejscu przez najlepszych restauratorów w rejonie. Zależnie od okolic, przy grillach zobaczycie same najsmaczniejsze specjały. Chłód i piękne zapachy rozbudzą wasz apetyt i nie dacie rady oprzeć się gorącym oscypkom, wyśmienitym świątecznym pierogom oraz doskonałym szaszłykom z grilla.

Najatrakcyjniejsze jarmarki odbywają się w Niemczech i Austrii – Dreźnie, Wiedniu i Berlinie. W Polsce tradycja jest równie silna, a świąteczne stragany znaleźć można w każdym zakątku naszego kraju. W wielu miastach organizatorzy przewidzieli także dodatkowe atrakcje – w tym roku na wrocławskim rynku zawitał najprawdziwszy święty Mikołaj z Laponii, który towarzyszył prezydentowi Finlandii, w Krakowie odbyła się 70. edycja konkursu szopek krakowskich (które wciąż można oglądać w Galerii Krakowskiej oraz na Rynku Głównym), a w Poznańskim Betlejem będzie można zobaczyć najlepszych rzeźbiarzy, którzy będą tworzyć prawdziwe arcydzieła z wielkich brył lodu. Będziecie mogli je podziwiać tak długo, jak pogoda pozwoli…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Boże Narodzenie, Kartki świąteczne, Mikołajki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.