Światełko pokoju

Zanieśliście już do swego domu Betlejemskie Światełko Pokoju? Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, rozejrzyjcie się i popytajcie znajomych i w parafii, na pewno znajdzie się malutki ogień także i dla Was!

Tradycja Betlejemskiego Światełka Pokoju zapoczątkowana została w 1986 roku przez dziennikarzy austriackiego Radia i Telewizji w Litzu. Początkowo głównym celem była promocja działań na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących. Do akcji przyłączyło się środowisko skautów, dzięki czemu szybko dowiedziała się o niej cała Europa, także i polscy harcerze, którzy w 1991 roku podjęli się przewiezienia Światełka na nasze ziemie

gwiazdka

Co roku, Światełko zapalane jest w Betlejem i podróżuje do Wiednia, gdzie następuje uroczyste przekazania Go delegacjom z sąsiadujących państw. Do Polski trafia poprzez słowackich skautów, którzy przekazują Je na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd Światełko rozchodzi się po całym kraju, dumnie niesione przez przedstawicieli poszczególnych Chorągwi. Betlejemskie Światełko Pokoju trafia również do prezydenta (uroczyste przekazanie następuje w Pałacu Prezydenckim), premiera oraz prymasa Polski.

Betlejemskie Światełko Pokoju jest symbolem pojednania, radości i pokoju. Przypomina również o jednym z najważniejszych symboli bożonarodzeniowych – Gwieździe Betlejemskiej, która poprowadziła Trzech Króli prosto do stajenki, w której narodził się Jezusek. Wybierzcie dla swoich bliskich jedną z kartek z tym symbolem i przekażcie im dar swoich najlepszych życzeń oraz miłości! W końcu Boże Narodzenie to czas, w którym nikną wszelkie odległości i walą się mury…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Barbórka, Boże Narodzenie, Kartki świąteczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.